Rotary District 7680
District Leadership 2017-2018

District Governor

Scott Van Der Linden
Office: 704-574-5000

,  

District Governor Elect

David Charles R. Hare

,  

District Governor Nominee

Beth E Trotter

,  

District Finance Committee Chair/CART

Robert Owen Wilson (Bob)
Office: 704-663-3478

,  

Assistant Governor- Cleveland County/Peace Ctr & Fellowship Polio

Suzanne H. Amos
Office: (704)739-3300

,  

Governor's Aide

William H. Burnham (Bill)

,  

Assistant Governor- Anson/Richmond/Stanly County

Mary Carlisle Little (Carly)
Office: 704-694-2213

,  
Fax: 704-694-4906
Assistant Governor- Ashe/Alleghany/Wilkes/Alex County

Duane Davis

,  

Assistant Governor- Cabarrus County

Dale E. Gentle
Office: 704-617-7525

,  

Assistant Governor- Gaston County

Howard Fred Caldwell Jr. (Fred)
Office: 803-222-4581

,  
Fax: 704-222-0479
Assistant Governor- Iredell County

James B. Mallory III

,  

Assistant Governor- Mecklenburg County North/Foundation Banquet Chair

Kamlesh Chandan (Kam)

,  

Assistant Governor- Mecklenburg County Center/DDF Grants

John Michael Walker (Mike)
Office: 704-442-5032

,  
Fax: 704-442-5055
Assistant Governor- Union County

Nicolino Iannelli (Nico)

,  

Club Services-Awards

Barbara Ann Dresser
Office: 704-896-2695

,  

District Conference Chair

Erika Margaret Erlenbach
Office: 704 892-1699

,  
Fax: 704-892-8664
District Public Image Chair

David Brian Keith
Office: 704-655-9100

,  
Fax: 704-655-9121
Community Service-CART Fund

Luther T. Moore

,  

Alumni Coordinator

Taura Napier
Office: 704-233-8062

,  

District Webmaster

Lisa Perry
Office: 704-788-2949

,  

Technology Help

Jack H. Setzer
Office: 704-502-9921

,  

Alumni Coordinator

Patricia A. Shafer
Office: 704-607-1333

,  

District 25th Anniversary Committee

Lois M Crumpler

,  

District 25th Anniversary Committee

Ken Dresser

,  

iPDG

Thomas Julius Smith (Tom)

,  

District 25th Anniversary Committee

James Sylvester Stump Jr. (Jim)
Office: 704-843-9361

,  

District Grants Treasurer

Philip A. Volponi (Phil)
Office: 704-574-0439

,  
Fax: 704-563-4864
District Membership Chair

Michael Glenn Hood (Glenn)

,  

District Trainer/Historian

Satish Chand Markanda (Mark)
Office: 704-341-4824

,  
Fax: 704-341-3165
District RLI Coordinator

Georgia Oakes

,  

District Membership-Attraction

Travis W. Vance
Office: 704-334-4565

,  
Fax: 704-334-9774
District Membership-Engagement

George Michael Walker (Mike)
Office: 704-975-5054

,  

District Secretary

Wallace E. Olson Jr. (Wally)
Office: (240)446-8411

,  

International Services Chair/Youth Conference

Ineke Wilson

,  

Youth Service-Rotaract's 50th Anniversary

John N. Luebke
Office: 415-997-3863

,  

Youth Service-Interact

Ryan Nels Pegarsch

,  

Youth Services Chair

Lorena B. Prince

,  

Youth Service-Protection

Lianna Rossman

,  

Youth Service-Youth Exchange

Karen M. Steffens
Office: 980-386-4379

,  
Fax: 980-388-2317
Youth Service-Rotaract's 50th Anniversary

William G. Whittaker
Office: 704-844-1400

,  
Fax: 704-845-1503
The Rotary Foundation-Grants Treasurer

John D. Blair Sr.
Office: 704-841-9803

,  
Fax: 704-841-9802
The Rotary Foundation-Annual Funds

Bryan E. Cochran

,  

The Rotary Foundation-Grants Committee Chair/CS Tree Planting

Sean Gautam

,  

The Rotary Foundation-Banquet Chair

Maha Gingrich (Dr. Maha)
Office: 704-330-6987

,  

The Rotary Foundation-Grants Stewardship

Tom Harman
Office: 704-562-4633

,  
Fax: 704-543-7473
The Rotary Foundation-Major Donor Appreciation Event

Betty Kernizan , SHRM-CP

,  

The Rotary Foundation-Major Gifts

Donald S. Morris (Don)

,  

The Rotary Foundation-District Chair

Joseph A. Morris (Joe)
Office: 704-366-8401

,  

The Rotary Foundation-Peace Fellow-Fellowships

Sharon Heinrich
Office: 704-861-8405

,  

Club Services Chair

Catherine M. Bentz (Cathy)
Office: 704-892-4098

,  
Fax: 704-662-3774