District Committee Chairs
    print this page
GENERAL COMMITTEES for the DISTRICT
ADM-Alumni
Cautero, Vincent A.   Chair
Cape Coral
Office: 239-574-0600


ADM-District Conference
Sola, Gerard   District Conference Chair
Bonita Beach Sunset
Office: 239-339-3489


ADM-District Finance Committee
Bird, Henry B.   District Treasurer
Estero
Office: 239-272-4712


ADM-District Finance Committee
Auricchio, Louis S.   District Secretary
Sarasota Southside
Office: (941)587-7741


ADM-District Finance Committee
Hemstead, Sandra P.   District Governor
Bonita Springs
Office: 239-961-2130


ADM-District Finance Committee
Lyman, Andrew   District Grants Chair
Sarasota Sunrise
Office: 941-343-9999


ADM-District Secretary
Auricchio, Louis S.   District Secretary
Sarasota Southside
Office: (941)587-7741


ADM-District Secretary
Pedretti, Julie J.   District Executive Secretary
Naples
Office: (786) 481-8511


ADM-District Trainer
Agius, Steve   Chair
Bonita Beach Sunset


Camp Florida
Keys, Darryl   Camp Florida Board
Charlotte Harbor
Office: 941-629-9742


Disaster Aid USA
McLeod, Jonathon   District Disaster Preparedness
Bonita Springs


Disaster Preparedness
Keys, Darryl   Chair
Charlotte Harbor
Office: 941-629-9742


District & Rotary Projects Chair
Ross, Nancy J.   Community Service Chair
Bonita Springs
Office: 239-676-2323


District Awards & Recognition
Goble, Jane L.   Awards and Recognition Chair
Naples
Office: 2394496930


District CART Program
McCallum, Sara   Coins for Alzheimers Chair
Bonita Springs
Office: 239-949-6115


District CART Program
Goforth, Gary A.   Coins for Alzheimers Chair
Fort Myers Sunrise
Office: (239)343-2375
 


District Communication Officer
Zibolis, Alexis   Chair
zGUEST of District
 


District DACdb
Keys, Darryl   Chair
Charlotte Harbor
Office: 941-629-9742


District Friendship Exchange
McCarthy, Lisa Ruth   Friendship Exchange Chair
Naples
Office: 239-263-4433


District Gift of Life
Price, Maurice James   Gift of Life Chair
Englewood Lemon Bay Sunrise
Office: 941-268-0854
 


District Historian
Thomas, Donald H.   Historian
Cape Coral Goldcoast
Office: 239-851-8933


District Leadership Council
Milligan, Timothy P.   Youth Service Chair
Bradenton
Office: 941-704-0776


District Leadership Council
Auricchio, Louis S.   District Secretary
Sarasota Southside
Office: (941)587-7741


District Leadership Council
Doragh, Peter D.   District Foundation Chair
Fort Myers South
Office: 239-425-3644


District Leadership Council
Hemstead, Sandra P.   District Governor
Bonita Springs
Office: 239-961-2130


District Leadership Council
Doragh, Cynthia L.   RLI Director
Fort Myers South


District Membership
Huber, Paul   District Membership New Clubs
Naples
Office: 239-354-4053


District Membership
Keys, Darryl   District Membership Chair
Charlotte Harbor
Office: 941-629-9742


District Membership
Hussey, Alison C.   District Membership Recruitment
Cape Coral
Office: 239-542-3148


District Membership
Hinck, James   District Membership Retention
Englewood Lemon Bay Sunrise
Office: 941-474-3271


District RotaKids
Christensen, Betty Jean   Chair
Bonita Naples
Office: 239-273-6377


District Rotaract Representative
Penfield, Sherry Lynn   Rotaract Chair
Charlotte Harbor Evening
Office: 802-380-1109


District Rules and Procedures
Doragh, Peter D.   Rules and Procedures
Fort Myers South
Office: 239-425-3644


District Treasurer
Bird, Henry B.   District Treasurer
Estero
Office: 239-272-4712


District Water Projects
Myers, Ronald E.   Water Project Chair
Lakewood Ranch
Office: 941-447-9597


District Wheelchair Programs
Agius, Stephen C.   Wheelchair Program Chair
Bonita Naples
Office: 239-513-0200


Foundation
Doragh, Peter D.   District Foundation Chair
Fort Myers South
Office: 239-425-3644


Foundation
Schlueter, Stephen F.   Major Gifts Chair
Lakewood Ranch
Office: 941-447-5362


Foundation
Kobie, Fred H.   Paul Harris Fellow Team
LaBelle
Office: 239-482-1542


Foundation
Lyman, Andrew   District Grants Chair
Sarasota Sunrise
Office: 941-343-9999


Foundation
Agius, Stephen C.   Paul Harris Fellow Team
Bonita Naples
Office: 239-513-0200


Foundation
Spanberger, Jake   Paul Harris Fellow Team
Fort Myers Sunrise
Office: 239-573-1000


Foundation
Courter, Susan   Paul Harris Fellow Team
Lakewood Ranch
Office: 941-343-4113


Foundation
Goble, Jane L.   Paul Harris Fellow Team
Naples
Office: 2394496930


Foundation
Lusty, David   Paul Harris Fellow Team
Venice Sunrise


Foundation
Fusco, Jeffrey Thomas   Global Grants Chair
Fort Myers South


Foundation
Cautero, Vincent A.   Annual Fund Chair
Cape Coral
Office: 239-574-0600


Foundation
Hummon, James Jeremiah   Polio Programs Chair
Englewood
Office: (941) 375-2214


Josh The Otter
Current, Alfred C. III   Chair
Englewood
Office: 941-475-7762


On To International
Thomas, Donald H.   Chair
Cape Coral Goldcoast
Office: 239-851-8933


Rotarians United To Stop Hunger (RUSH)
Bird, Barbara L. G.   Chair
Bonita Springs


Rotary & District Projects
Ross, Nancy J.   Chair
Bonita Springs
Office: 239-676-2323


Rotary Global Rewards
Green, Richard   Chair
Sanibel-Captiva


Rotary Means Business
Goldsmith, Kerri A.   Rotary Means Business District Committee Member
Fort Myers South
Office: 239-433-7533


Rotary Means Business
Smoot, Doug   Rotary Means Business District Committee Member
Sarasota Sunrise
Office: 9414877275


Rotary Means Business
Jenkins, M. Derrick   Rotary Means Business District Committee Member
Fort Myers
Office: 239 940- 6716


Rotary Means Business
Hussey, Alison C.   Rotary Means Business District Committee Member
Cape Coral
Office: 239-542-3148


Rotary Means Business
Sola, Gerard   Rotary Means Business District Committee Member
Bonita Beach Sunset
Office: 239-339-3489


Rotary Means Business
Green, Richard   Chair
Sanibel-Captiva


RYLA 2019
Norton, Thomas J.   Chair
West Bradenton
Office: 941-284-9684


S4TL
Marsee, Charles   Co-Chair
Punta Gorda


S4TL
Howe, Colleen K   Co-Chair
Cape Coral Sunset
Office: 239-768-7102


S4TL
Norton, Thomas J.   Co-Chair
West Bradenton
Office: 941-284-9684


S4TL
Martin, James   Co-Chair
Bradenton


Youth Exchange
Kobie, Holly B.   Youth Exchange Chair
LaBelle
Office: 239-482-1542


Youth Exchange
Goble, Jane L.   District Youth Exchange Chair - Incoming
Naples
Office: 2394496930


Youth Exchange
Wassman, Steven C.   District Youth Exchange Chair - Outgoing
Fort Myers South
Office: 239-466-1543


Youth Service
Milligan, Timothy P.   Youth Service Chair
Bradenton
Office: 941-704-0776


Youth Service
Sadler, Chester James   Youth Essay Chair
Sanibel-Captiva
Office: 239-472-7257


Youth Service
Howe, Colleen K   S4TL Chair
Cape Coral Sunset
Office: 239-768-7102


Youth Service
Norton, Thomas J.   RYLA Chair
West Bradenton
Office: 941-284-9684


Youth Service
Pelstring, Raymond   Youth Protection Officer
Fort Myers
Office: 239-839-0178


Youth Service
Kobie, Holly B.   Youth Exchange Chair
LaBelle
Office: 239-482-1542


Youth Service
Penfield, Sherry Lynn   Rotaract Chair
Charlotte Harbor Evening
Office: 802-380-1109


Youth Service
Christensen, Betty Jean   RotaKids
Bonita Naples
Office: 239-273-6377


Youth Service
Current, Alfred C. III   Josh the Otter
Englewood
Office: 941-475-7762


Youth Service
Turner, Amy   Interact Chair
Fort Myers
Office: 239 462 2040


COMMITTEES of The Rotary Foundation
DTRF-District Chair
Doragh, Peter D.   Club Rotary Foundation Chair
Fort Myers South
Office: 239-425-3644


COMMITTEES for RI Programs
Rotary Means Business - Sponsors 2018
Jenkins, M. Derrick   Chair
Fort Myers
Office: 239 940- 6716